Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku o 4,5 percenta, zotavenie pokračuje

Bratislava 22. júna (TASR) – Slovenská ekonomika sa naďalej zotavuje a tento rok porastie o 4,5 percenta, uviedol na tlačovej konferencii guvernér Slovenskej centrálnej banky (NBS) Peter Kažimír a viceguvernér NBS Ludovit Odor na ktorej predstavili prognózu  hospodárskeho a menového vývoja na leto 2021.

Centrálna banka odhaduje, že hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2022 medziročne vzrastie o 5,9 percenta a v roku 2023 o 3,8 percenta. Podľa predikcií NBS by sa malo Slovensko vrátiť na predkrízovú trajektóriu v roku 2023.

NBS poukázala na to, že riziká, ktoré môžu tlmiť ekonomický rast, sú nedostatočná úroveň zaočkovanosti populácie, tretia vlna novej pandémie koronavírusov na jeseň a nedostatok zložiek, najmä v priemysle.

„Existuje ďalší fenomén, ktorý sa vrátil po niekoľkých rokoch, a to je inflácia alebo rast cien.  Ceny tovarov a služieb začali prudko stúpať, ale podľa nášho názoru nie je dôvod na paniku, ”uviedol Kažimír s tým, že tento rast cien sa o pár mesiacov spomalí.

Guvernér ďalej uviedol, že situácia na trhu práce je o niečo horšia ako v minulom roku, čo je spôsobené najmä prepúšťaním vo verejnom sektore.  NBS odhaduje, že nominálne platy sa tento rok zvýšia zhruba o 5 percent a skutočné platy zhruba o 3 percentá.

Odor poznamenal, že prvý štvrťrok tohto roku dopadol nad očakávanie dobre, a očakávania a ukazovatele sú veľmi optimistické.

Podľa NBS bola zaočkovanosť dôležitým kritériom na stanovenie predikcie.  Klasický scenár predpokladá 60-percentnú zaočkovanosť populácie a pesimistickú 45-percentnú.  „NBS sa pripája k ďalším orgánom v krajine a bije na poplach.  Vyzývame ľudí, aby boli čo najskôr a v maximálnej možnej miere zaočkovaní proti COVID-19, “uviedol guvernér a poukázal na to, že výzva je založená nielen na zásade zachovania ľudských životov, ale aj na zásade zachovania  šance na vyššiu životnú úroveň, hospodársky rast a zdravý trh práce.


Slovak Economy to Grow by 4.5 percent This Year, Recovery Continues

Bratislava, June 22 (TASR) – The Slovak economy continues to recover and will grow by 4.5 percent this year, Slovak central bank (NBS) governor Peter Kazimir and NBS vice-governor Ludovit Odor stated at a press conference at which they presented a forecast of economic and monetary developments for the summer of 2021.
The central bank estimates that gross domestic product (GDP) will grow by 5.9 percent year-on-year in 2022 and by 3.8 percent in 2023. According to NBS predictions, Slovakia should return to its pre-crisis trajectory in 2023.

NBS pointed out that the risks that may dampen economic growth are insufficient levels of vaccination among the population, a third wave of the novel coronavirus pandemic in the autumn and a lack of components, mainly in industry.

“There’s another phenomenon that has returned after a number of years, and that is inflation or rising prices. Prices of goods and services have started to go up sharply, but in our opinion there is no reason to panic,” said Kazimir, adding that this rise in prices will slow down in a few months.

The governor went on to say that the situation on the labor market is slightly worse than last year, which is mainly due to redundancies in the public sector. NBS estimates that nominal salaries will increase by around 5 percent this year and real salaries by about 3 percent.

Odor noted that the first quarter of this year turned out better than expected, and expectations and indicators are very optimistic.

According to NBS, the vaccination rate was an important criterion for making the prediction. The classic scenario assumes a 60-percent vaccination rate among the population and a pessimistic one a 45-percent rate. “NBS is joining other authorities in the country and sounding the alarm. We call on people to be vaccinated against COVID-19 as soon as possible and as much as possible,” said the governor, pointing out that the call is based not only on the principle of preserving human lives, but also on the principle of maintaining the chances of a higher standard of living, economic growth and a sound labor market.