Prognóza Národnej banky: Slovensko sa v roku 2023 pravdepodobne dostane do recesie

Bratislava 28. septembra (TASR) – Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska by mal v tomto roku vzrásť o 1,8 %, no v roku 2023 sa krajina pravdepodobne prepadne do recesie a HDP poklesne o jedno percento. V stredu to uviedol guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír pri prezentácii jesennej prognózy ekonomického a menového vývoja. NBS očakáva v budúcom roku aj výrazný rast inflácie na úroveň 18 %, v rizikovom scenári až na 22 %.

“Predpokladáme, že naša ekonomika v budúcom roku nebude rásť, ale naopak poklesne o jeden percentuálny bod,” povedal Kažimír. NBS ešte v júni rátala s rastom HDP v roku 2023 o 1,4 % a s infláciou okolo 11 %.

Prognózu ovplyvnili najmä rastúce ceny energií a neistota ďalšieho vývoja na svetových trhoch, ale aj vojnového konfliktu na Ukrajine. NBS preto pripravila tri scenáre. V strednom analytici uvažovali s rastom cien energií pre domácnosti na približne dvojnásobok. Pokiaľ by sa podarilo zastabilizovať ceny plynu a elektriny na nižšej úrovni, mohla by sa ekonomika Slovenska v budúcom roku vyhnúť recesii a rásť o niekoľko desatín percenta. To sa približuje v utorok (27. 9.) zverejnenej prognóze Ministerstva financií (MF) SR, ktorá ráta s rastom HDP o 0,6 %. Negatívny scenár NBS ráta s poklesom HDP o viac ako štyri percentá. Situácia by sa mohla podľa Kažimíra zlepšovať v roku 2024, keď NBS očakáva rast HDP o viac ako tri percentá a poklesnúť by mala inflácia, no stále bude vyššia ako v minulých rokoch.

Dobrou správou je podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora, že zatiaľ nie sú signály poklesu zahraničného dopytu. Bez výraznejších zmien by mala zostať aj miera nezamestnanosti. Tá by sa mala aj v nasledujúcich dvoch rokoch držať medzi 6 až 7 percentami. K tomu prispieva už aj postupné starnutie populácie a odchod silnejších ročníkov z trhu práce.

NBS sa zaoberala aj prístupom firiem a skúmala, či spoločnosti nezneužívajú súčasnú situáciu a nezvyšujú ceny nad nevyhnutnú úroveň. Marže firiem sú však podľa NBS konštantné. 


Central Bank Forecast: Slovakia Will Probably Fall into Recession in 2023

Bratislava, September 28 (TASR) – Slovakia’s gross domestic product is expected to grow by 1.8 percent this year, but in 2023 the country is likely to fall into recession, with GDP falling by 1 percent, Slovak central bank (NBS) governor Peter Kažimír reported on Wednesday, presenting the autumn forecast of economic and monetary developments. In addition, the institute expects inflation to reach 18 percent next year, and even 22 percent if it comes to the worst.

“We assume that our economy will not grow next year, but on the contrary will decline by 1 percentage point,” said Kažimír. In June, NBS (National Bank of Slovakia) forecast GDP growth of 1.4 percent in 2023, with inflation reaching approximately 11 percent.

The autumn prognosis was mainly influenced by rising energy prices and uncertainty concerning further developments on world markets, as well as the war in Ukraine. NBS has therefore drawn up three scenarios.  The middling scenario estimates that energy charges for households could double. If gas and electricity prices are stabilized at a lower level, however, the Slovak economy could avoid recession next year and grow by several tenths of a percent. This optimistic scenario comes close to the Finance Ministry’s latest forecast, which expects Slovak GDP to grow by 0.6 percent. The pessimistic scenario prognosticates a GDP decline of more than 4 percent.

According to Kažimír, the situation could improve in 2024, with NBS predicting GDP to grow by more than 3 percent and inflation to fall in that year, albeit the latter would still be higher than in previous years.

The good news, according to NBS deputy governor Ľudovít Odor, is that so far there are no signs of a decline in foreign demand. The unemployment rate should also remain unchanged, not diverging from a rate of 6 to 7 percent for the next two years. The gradual ageing of the population and the departure of older workers from the labor market are already contributing to this.

The NBS also looked at the approach taken by companies and examined whether they have been taking advantage of the current situation and raising prices above the necessary level. It found their margins to be constant, however.