Osudové príležitosti: Životný príbeh Zoltana Georga Meška

Dvadsiate storočie je už za nami dve desaťročia. Pre mladšiu generáciu sa môže zdať, že udalosti, ktoré formovali tých predchádzajúcich sto rokov, sú dávnou históriou. Ale nie sú. Tvar nášho dnešného sveta je produktom udalostí, ktoré označili jedno z najdôležitejších a najsmrteľnejších období v histórii. Nikdy sa nestalo toľko pozitívnych a negatívnych zmien, ktoré sa udiali tak rýchlo, tak hlboko a všadeprítomne ako v prírodných vedách, spoločenských vedách, strojárstve, medicíne, vojne a bohužiaľ, tiež v politike. Historici nám povedia, že pokiaľ ide o ľudské správanie, na slnku nie je nič nové, že sa ľudia v staroveku správali inak ako dnes. To môže byť pravda, čo je pravdepodobne dôvod, prečo diela gréckych a rímskych autorov s nami stále rezonujú. Treba však pochopiť, že dvadsiate storočie so sebou prinieslo príležitosti pre zdravší a dlhší život, väčšiu mobilitu, lepšiu a rýchlejšiu komunikáciu, ale aj väčšiu sociálnu kontrolu, masové politické správanie a totalitné režimy, ktoré by sa mohli dotknúť a zničiť jednotlivca, žijúci spôsobom, ktorý bol v predchádzajúcich obdobiach neznámy. Toto storočie nás však tiež naučilo, že následky tohto vývoja na ľudské správanie nemôžu zničiť ľudského ducha a určite ho nemôžu donútiť do beznádejného podrobenia. Toto je posolstvo z životopisov a autobiografií jednotlivcov, ktorí žili v tomto osudovom storočí. Recenzovaná kniha rozpráva taký príbeh.

Tu netreba zdôrazňovať, že obyvatelia Slovenska zažívali v 20. storočí sociálne, ekonomické a politické otrasy. Obrysy slovenských dejín sú známe už dnes; Boj o prežitie tejto krajiny a jej obyvateľov vytvára fascinujúci príbeh. Dejiny ľudí sa lepšie pochopia, keď existujú individuálne výpovede, ktoré rozprávajú nielen príbehy o prežití, ale ktoré nám dávajú zmysel pre prostredie, v ktorom žili, a osobné výzvy, s ktorými sa stretli. Pridajte k týmto neočakávaným udalostiam, ktoré nútia odísť, hľadať nový život v inej krajine, ktorej jazyk, spoločnosť a spôsob života sú úplne odlišné od tých vlastných; toto sa potom stáva príbehom dvoch krajín.

bookŽivotný príbeh Zoltána Georga Meška, narodeného v Košiciach, je zábavne rozprávaný v autobiografii, ktorú autor preložil zo slovenčiny, ktorá znie ľahko a zanecháva vám pocit, že sedíte pri ohni a počúvate príbeh rozprávaný priateľským spôsobom. Už ako úspešný lekár na Slovensku v komunistickom režime (a nebol členom komunistickej strany) rozumel spoločnosti a jej politickému systému dostatočne dobre na to, aby si uvedomil, že inváziu Československa v Auguste 1968 nepovažuje za dobré, možno aj jeho rodina bola ohrozená. Príbeh tejto autobiografie je, ako opustil svoju rodnú zem, s akými problémami sa on a jeho rodina stretla, ako sa vyvíjal jeho život v USA, kde sa nakoniec uzemil. Jeho opis situácií, v ktorých sa ocitol, ľudí, s ktorými sa stretol, miest, kde skončíl, a jeho zmysel pre údiv a údiv nad tým, čo vidí a prežíva, robí nielen príjemné čítanie, ale tiež patrí do autobiografického žánru. to veľmi prispieva k spoločenskej histórii ak nášmu porozumeniu spoločnosti a ich ľudí. Toto je ďalší príbeh úspešného slovenského emigranta na Západ, o človeku, ktorého duch zostal neohrozený a ktorý v dôsledku toho mohol významne prispieť vo svojom odbore v USA. Je to povzbudivo dobré čítanie.

Zoltán G. Meško, Vyznanie emigranta. 21. ausgust 1968, Bratislava: Marenčin, 2016, www.marencin.sk.
ISBN 978-80-8114-731-9

 


Fateful Opportunities: The life story of Zoltan George Meško

The twentieth century is already two decades behind us. To the younger generation, it may almost seem like the events that shaped those previous hundred years are ancient history. But they are not. The shape our world is in today is the product of the occurrences that marked one of history’s most crucial and deadly periods. Never have so many developments, positive and negative, happened so fast, so profoundly, and so ubiquitously as those in the natural sciences, the social sciences, engineering, medicine, warfare, and alas, also politics. Historians will tell us that there is nothing new under the sun when it comes to human behavior, that humans in ancient times behaved no differently than we do today. This may be true, which is probably the reason why works from the Greek and Roman authors still resonate with us. What must be understood, however, is that the twentieth century brought with it opportunities for a healthier and longer life, more mobility, better and faster communications, but also greater social control, mass political behavior, and totalitarian regimes that could touch and destroy individual lives in ways unknown in earlier periods. Yet, that century also taught us that the consequences of all these developments on human behavior could not destroy the human spirit and certainly not force it into hopeless subjugation. This is the message from biographies and autobiographies of individuals who lived during that fateful century. The book under review tells such a story.

It need not be stressed here that the inhabitants of Slovakia experienced social, economic, and political upheavals in the twentieth century. The contours of Slovak history are known today; the struggle for survival of that country and its people make a fascinating story. The history of a people is better understood when there are individual accounts that tell not only tales of survival, but that give us a sense of the environment in which they lived and the personal challenges they encountered. Add to that unexpected events that force one to leave, to seek a new life in another country, whose language, society, and way of life are quite different to one’s own; this, then, becomes the tale of two countries.

The life story of Zoltan George Meško, born in Košice, is told entertainingly in an autobiography, translated from the Slovak by the author, that reads easily, leaving you with the feeling that you are sitting by the fireside listening to a tale told in a friendly way. An already successful physician in Slovakia under the Communist regime (and he was not a member of the Communist Party), he understood the society and its political system well enough to realize that the August 1968 invasion of Czecho-Slovakia bode little that was good, perhaps even put him and his family at risk. How he left his native land, what challenges he and his family faced, how his life unfolded in the USA, where he finally landed, are the story in this autobiography. His description of situations in which he finds himself, of people he meets, of the places where he ends up, and of his sense of wonder and amazement at what he sees and experiences make not only delightful reading, but also belong to an autobiographical genre that contributes greatly to social history and to our understanding of societies and their people. This is yet another story of a successful Slovak emigrant to the West, of a man whose spirit remained undaunted, and who, as a result, was able to make an important contribution in his field in the USA. It is an upliftingly good read.

Z. George Meško, Confessions of a Refugee. A Journey to the Unknown: August 21, 1968, Pittsburg, PA: Dorrance Publishing Co. 2020, www.dorrancebookstore.com.
ISBN: 978-1-6461-0851-0 and eISBN: 978-1-6461-0051-4.