Slovenskú hudbu si v newyorskom Carnegie Hall vypočuli stovky hostí

V New Yorku sa v nedeľu 26. januára 2020 uskutočnil výnimočný koncert slovenských hudobníkov na svetoznámej hudobnej adrese. Na koncerte pomenovanom Slováci v Carnegie Hall, ktorý usporiadal veľvyslanec Slovenskej republiky v USA Ivan Korčok, hrali známy bubeník Martin Valihora so svojim kvartetom a saxofonistom Radovanom Tariškom, skupina Jána Berkyho Mrenicu ml., a ako hostia klavirista Peter Breiner a spevák Peter Lipa.

“Našim cieľom bolo poskytnúť newyorskému publiku kvalitné slovenské umenie a šíriť tak dobré meno našej krajiny v tomto dôležitom politickom a obchodnom priestore, ale tiež vytvoriť príležitosť pre stretnutie slovenskej komunity a podporiť jej pozitívnu väzbu na domovskú krajinu,“ povedal v súvislosti s podujatím I. Korčok. Dodal, že „úspešná diplomacia dnes musí byť otvorená publiku z najrôznejších oblastí, komunikovať aj formou kultúrnych zážitkov a pozitívnej emócie, čo sa nám týmto koncertom, pevne verím, aj podarilo.“

Hlavným hudobným motívom bolo spájanie jazzu s prvkami folklóru, populárnej a klasickej hudby. V dramaturgii Martina Valihoru zazneli jazzové aranžmány slovenských ľudových piesní, akou je aj známa skladba Červené jabĺčko, ktorú po prvýkrát s Radovanom Tariškom odohrali aj americkí hudobníci Markus Strickland a Ron Affif, či Slovenské tance Petra Breinera a jeho skladba Manhattan v podaní Petra Lipu. Súčasťou pestrej hudobnej zmesi boli tiež rómske motívy v podaní Jána Berkyho Mrenicu ml., ktorého kvartet spolu s ostatnými umelcami odprezentoval aj klasické jazzové štandardy.

Cieľom koncertu bolo okrem prezentácie Slovenska v tom najlepšom svetle zdôrazniť aj väzbu so Spojenými štátmi, ktorá v priebehu posledných sto rokov umožnila a podporila našu demokratickú emancipáciu, kultúrny, spoločenský a hospodársky rozvoj. Táto symbolika slovensko-amerického prepojenia sa odzrkadlila na zaradení špičkových amerických jazzmanov Rona Affifa a Marcusa Stricklanda do programu, účasti mnohých Slovákov, profesionálov žijúcich pôsobiacich v New Yorku a Spojených štátoch, a nakoniec aj názve podujatia.

Embassy of the Slovak Republic in Washington, DC


Hundreds of Guests Heard Slovak Music at Carnegie Hall, New York

An exceptional concert of Slovak musicians took place in New York on Sunday, January 26, 2020 at a world-famous musical address. Performing at the concert Slovaks at Carnegie Hall organized by the Slovak Ambassador to the United States Ivan Korčok, was well-known drummer Martin Valihora, along with his quartet, saxophonist Radovan Tarišk, and the Jan Berky-Mrenica, Jr. Band with guest artists pianist Peter Breiner and jazz singer Peter Lipa.

Our goal was to showcase exceptional Slovak art to the New York audience and to spread the good name of our country in this important political and business area, as well as to create an opportunity for the local Slovak community to meet and promote this positive connection to our homeland,” Korčok said. He added that “successful diplomacy today must speak to audiences from a wide variety of areas, including communicating in the form of cultural experiences that create positive emotions, which I believe we have succeeded in doing this evening.”

The main musical theme combined jazz with elements of folklore, popular and classical music.  Martin Valihor’s dramaturgy featured jazz arrangements of Slovak folk songs, such as the well-known composition Red Apple, played for the first time with by American musicians Markus Strickland and Ron Affif who joined Radovan Tarišk and the musical composition Slovak Dances by Petr Breiner as well as his piece Manhattan featuring Peter Lipa. Part of the colorful musical mix included Roma motifs performed by Ján Berky- Mrenica, Jr., whose quartet together with other artists also presented classical jazz standards.

The goal of the concert, besides presenting Slovakia in the best light, was to highlight the link that exists between Slovakia and the United States, a link which has enabled and supported our democratic emancipation, cultural, social and economic development over the last hundred years. This symbolism of the Slovak-American connection was reflected not only in the concert title – Slovaks in Carnegie Hall – but also  in the inclusion of top American jazzmen Ron Affif and Marcus Strickland in the program, as well as the participation of many Slovaks and Slovak-American professionals living in New York and the United States in the event.