Prieskum: Len 27,5 percenta ľudí ochotných bojovať za Slovensko v prípade vojny

Bratislava 13. apríla (TASR) – Na Slovensku mierne rastú obavy z ekonomických dôsledkov vojny, predovšetkým zo zdražovania a z ekonomickej krízy. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?  Výskum sa realizoval v období od 31. marca do 7. apríla na vzorke 1000 respondentov. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Prieskum tiež ukázal, že iba 27,5 percenta zo všetkých respondentov by bolo v prípade vojny ochotných bojovať za Slovensko.

Podobne ako pred mesiacom i v aktuálnom výskume respondenti pociťujú najväčšie obavy z rastúcich cien energií a inflácie (88,7 percenta, na prelome marca a apríla to bolo 85,7 percenta). Mierne tiež narástli obavy z ekonomickej krízy zapríčinenej vojnou (zo 77,5 percenta na 83,6 percenta). Veľmi mierne sa oslabili obavy zo samotnej vojny na Ukrajine (zo 78,2 percenta na 74 percent). Obavy z rozpútania tretej svetovej vojny (73,6 percenta) a z rozšírenia vojnového konfliktu na Slovensko (70,3 percenta) veľmi mierne narástli.

Veľká časť respondentov sa obáva tiež stavu slovenského zdravotníctva (81,2 percenta) a z popularity extrémistických a antisystémových skupín na Slovensku (65,8 percenta). Narástli tiež obavy z príchodu utečencov z krajín sužovaných vojnou (68,8 percenta) a z pandémie koronavírusu (49,2 percenta).

Ak by bola na Slovensku vojna, ochotných bojovať za svoju krajinu by bolo iba 27,5 percenta respondentov. Záporne odpovedalo 37,1 percenta opýtaných a odpoveď „neviem“ zvolilo 35,4 percenta osôb. O niečo častejšie by boli ochotní bojovať muži (33,5 percenta) ako ženy (21,7 percenta), ale muži tiež častejšie ako ženy odpovedali na túto otázku záporne. Muži nad 60 rokov sú ochotnejší bojovať za Slovensko ako muži do 40 rokov.

“Veľmi nízka ochota bojovať za Slovensko môže súvisieť nielen s nízkou dôverou v niektoré inštitúcie a štát, ale tiež s istou geopolitickou rozpoltenosťou. Dôležitým kontextom je tiež história – na Slovensku nemáme tradíciu heroizovať svoje ozbrojené sily a na rozdiel od iných štátov či národov sme ani v minulosti nevybojovali žiadne väčšie úspešné ozbrojené konflikty či povstania,“ komentoval sociológ Robert Klobucký zo Slovenskej akadémie vied (SAV).


Survey: Only 27.5 percent of People Willing to Fight for Slovakia in Case of War

Bratislava, April 16 (TASR) – Concerns are growing slightly in Slovakia about the economic consequences of the war in Ukraine, especially about price hikes and the economic crisis, according to a ‘How Are You, Slovakia?’ survey carried out by the Slovak Academy of Science’s (SAV) Institute of Sociology, MNFORCE agency and Seesame communications agency on a sample of 1,000 respondents between March 31 and April 7.

The survey also showed that only 27.5 percent of all respondents would be willing to fight for Slovakia in the event of war.

As in the previous month, the respondents in the current survey feel the greatest concern about rising energy prices and inflation (88.7 percent, the figure stood at 85.7 percent at the end of March and early April). Concerns about an economic crisis caused by the war also increased slightly (from 77.5 percent to 83.6 percent). Concerns about the war in Ukraine itself have eased very slightly (from 78.2 percent to 74 percent). Concerns about the outbreak of World War III (73.6 percent) and the war spreading to Slovakia (70.3 percent) increased very slightly.

A large proportion of the respondents are also concerned about the condition of the Slovak health-care system (81.2 percent) and the popularity of extremist and anti-system groups in Slovakia (65.8 percent).

If there were a war in Slovakia, only 27.5 percent of the respondents would be willing to fight for their country. A total of 37.1 percent of the respondents answered ‘no’, and 35.4 percent were don’t knows. Men (33.5 percent) were somewhat more willing to fight than women (21.7 percent), but men were also more likely to answer this question negatively.

“The very low willingness to fight for Slovakia may be related not only to low confidence in some institutions and the state but also to a certain geo-political split. History is also an important context – Slovakia doesn’t have any tradition of seeing our armed forces as heroic, and in the past the country didn’t win any major successful armed conflicts or uprisings,” said sociologist Robert Klobucký of the Slovak Academy of Sciences (SAS).